Програмата за развитие на селските райони е ориентирана към подобряване на икономическите резултати на земеделските стопанства. Тя спомага за модернизирането им, увеличаването на пазарното им участие и разнообразяването на дейността им. Освен фермери бенефициенти по програмата са предприятията, преработващи земеделски продукти. Значителен дял от средствата са предназначени за развитие на селските райони в повечето български общини. Най-атрактивните мерки на програмата са за финансиране на материални и нематериални инвестиции в земеделските стопанства и предприятия от хранително-вкусовата промишленост, инвестиции в малък, включително и стартиращ бизнес в селските общини и инфраструктурни проекти отново в селските региони. ПРСР е оперативната програма, която финансира ново строителство или реконструкции в най-голям обхват за частни бенефициенти. Бюджетът по програмата за периода 2014 – 2020 възлиза на 2 917 848 203,00 евро. Управляващ орган е дирекция в Министерството на земеделието, храните и горите, а прилагащ орган - Държавен фонд „Земеделие“. Отделните възможности за финансиране са обособени в мерки и подмерки.
По-долу представяме най-атрактивните за бизнеса направления, като допълнителна информация можете да намерите в меню "Полезно" или да се свържете с нас.
Подмярка 4.1 „Инвестиции в земеделски стопанства“ Мярката е предназначена за регистрирани земеделски производители с доходи от земеделска дейност и с минимален стандартен производствен обем на стопанството 8 000 евро. Допустими дейности за финансиране са : закупуване или строителство на сгради и друга недвижима собственост, закупуване на машини, съоръжения или оборудване за подобряване на земеделския производствен капацитет, създаване или пресаждане на трайни насаждения, разходи, свързани с достигане на стандартите на ЕС, закупуване на специализирани земеделски транспортни средства. Максималният размер на финансирането за проект е 1 000 000 евро.
Подмярка 4.1.2 „Инвестиции в земеделски стопанства по Тематична подпрограма за развитие на малки стопанства“ Мярката е предназначена за малки земеделски стопанства, получили минимум 33% от общия си доход за преходната година от земеделски дейности с икономически размер на стопанството от 2 000 до 7 999 евро. Допустимите дейности, които се финансират, са материални и нематериални дълготрайни инвестиции, които водят до подобряване на икономическата устойчивост и резултати на стопанството. Максималният размер на финансирането за проект е 25 000 евро.
Подмярка 4.2 „Инвестиции в преработка/маркетинг на селскостопански продукти“ Мярката е предназначена за преработвателни предприятия от хранително-вкусовата промишленост в следните сектори: мляко и млечни продукти, включително яйца от птици; месо и месни продукти; плодове и зеленчуци, включително гъби; пчелен мед; зърнени, мелничарски и нишестени продукти; растителни и животински масла и мазнини; технически и медицински култури, включително маслодайна роза, билки; готови храни за селскостопански животни (фуражи); гроздова мъст, вино и оцет; производство на енергия чрез преработка на първична и вторична биомаса от растителни и животински продукти. Финансира се изграждане, придобиване и модернизиране на сгради, закупуване и инсталиране на нови машини и оборудване, закупуване на специализирани транпортни средства, закупуване на земя, изграждане на лаборатории за нуждите на предприятието, закупуване на софтуер и др. Максималният размер на финансирането за проект е 2 000 000 евро.
Подмярка 6.1 „Създаване на стопанства на млади фермери“ Мярката е насочена към стартиращи млади земеделски стопанства, като допустими кандидати са тези, които са стартирали земеделска дейност не по–рано от 18 месеца преди подаването на заявлението за подпомагане с минимален размер на стопанството 8000 евро СПО. Максималният размер на финансирането за проект е 25 000 евро.
Подмярка 6.4.1 „Инвестиции в подкрепа на неземеделски дейности“ Мярката е предназначена за малък бизнес, различен от земеделие и преработка на земеделска продукция, намиращ се на територията на селски общини. Финансират се неземеделски дейности като производство на компютри, оптика и електроника, автомобили и други превозни средства, метални изделия, машиностроене, печатарска промишленост и записани носители, текстил, филми и ТВ продукция и други производствени дейности; звукозапис, информационни технологии, информационни услуги, издателска дейност, научна и развойна дейност; туризъм; търговия; занаяти; ресторантьорство; развитие на услуги във всички сектори (например: грижи за деца, възрастни хора, хора с увреждания, здравни услуги, счетоводство и одиторски услуги, ветеринарни дейности и др.). Максималният размер на финансирането за проект е 200 000 евро.
Подмярка 7.6 „Проучвания и инвестиции, свързани с поддържане, възстановяване и подобряване на културното и природно наследство на селата“ Мярката цели опазване на културното наследство в селските райони като допустими кандидати по мярката са местни поделения на вероизповеданията. Дейностите, които се финансират обхващат възстановяване, реставрация или ремонт на сгради с религиозно значение, вкючително подобряване на недвижимо имущество, закупуване на нови машини, оборудване и обзавеждане. Максималният размер на финансовата помощ за проект е 400 000 евро.
Подмярка 8.3 „Предотвратяване на щети по горите от горски пожари, природни бедствия и катастрофични събития“ Мярката цели намаляване на риска от пожари, наводнения и други бедствия по горските площи. Допустими кандидати са физически или юридически лица, собственици на горски теротирии и общини, собственици или стопанисващи горски територии. Финансират се дейности по подобряване и поддръжка на противопожарна инфраструктура като лесокултурни прегради, предотвратяване и ограничаване разпространението на болести, изграждане или подобряване на водоизточници за борба с пожарите, закупуване на комуникационно оборудване и строителство или подобряване на наблюдателни пунктове за борба с пожарите и др. Максималният размен на финансовата помощ за проект възлиза на 1 500 000 евро.
Подмярка 8.4 „Възстановяване на щети по горите от горски пожари, природни бедствия и катастрофични събития“ Мярката е насочена към навременно възстановяване на пострадалите от природни бедствия и катастрофични събития гори. Допустими кандидати са физически или юридически лица собственици на горски територии и общиини собственици, или стопанисващи горски територии или държавни предприятия, управляващи държавни горски територии. Финансират се дейности по почистване на горски площи, тяхното възобновяване, възстановяване на увредени инвестиции и др. Максималният размер на финансовата помощ е 1 000 000 евро.
Подмярка 8.6 „Инвестиции в технологии за лесовъдство и в преработка, мобилизирането и търговията на горски продукти“ Мярката е насочена към предприятия, занимаващи се с първична преработка на дървесина и на горски продукти. Допустимите инвестиции са за изграждане, придобиване или подобрение на сгради и други недвижими активи, необходими за първичната преработка на дървесината, закупуването или вземането на лизинг на нови машини и оборудване за първична преработка на дървесината, както и други работни операции, предхождащи промишлената преработка. Максималният размер на финансирането за проект е 500 000 евро.
Мярка 9 „Учредяване на групи и организации на производителите“ Мярката цели насърчаване на учредяването на групи и организации на производители и подобряването на сътрудничеството между стопаните. Финансират се дейности, свързани с помощ за учредяване на групи и организации на производители в областта на селското стопанство. Максималният размер на финансовата помощ е 100 000 евро в рамките на 5 последователни години.
Мярка 16 „Сътрудничество“ Целта на мярката е да се насърчи сътрудничеството за разработване на нови продукти, практики, процеси и технологии и да се стимулира икономически обосновано развитие на къси вериги на доставки, местните пазари и местните хранителни вериги. Мярката ще се прилага със следните подмерки: 16.1. Подкрепа за сформиране и функциониране на оперативни групи в рамките на Европейското партньорство за иновации /ЕПИ/; 16.2. Подкрепа за пилотни проекти и за развитие на нови продукти, практики, процеси и технологии; 16.4. Подкрепа за хоризонтално и вертикално сътрудничество между участниците във веригата на доставки за изграждането и развитието на къси вериги на доставки и местни пазари. Подкрепа за дейности на местно равнище за популяризиране, свързани с развитието на късите вериги на доставки и местните пазари. Бенефициенти по мярката са оперативни групи в рамките на ЕПИ за селскостопанска производителност и устойчивост, които изпълняват конкретен иновативен проект за конкретен период. В оперативните групи могат да се включат земеделски стопани, преработвателни предприятия, търговци на дребно от местен пазар, научни институти, висши учебни заведения, консултантски организации, браншови съюзи и др., обединени от идеята за разработване и внедряване в практиката на нов или значително подобрен продукт (стока или услуга), нов процес, нов маркетингов метод, или нов организационен метод.
Подмярка 19.2 „Прилагане на операции в рамките на стратегии за водено от общностите местно развитие“ Мярката е насочена към Местни инициативни групи /МИГ/ за одобрение на стратегии за Водено от общностите местно развитие /ВОМР/, както и местни заинтересовани лица. ВОМР ще прилага подхода ,,Лидер’’ в новия програмен период на ПРСР 2014-2020 при нови условия и правила. При ВОМР финансирането е многофондово или само от европейския земеделски фонд за развитие на селските райони според нуждите и желанието на местната общност за развитие на териториите. Допустими дейности за финансиране са изграждането или придобиването на недвижимо имущество; закупуването на нови машини или оборудване; придобиване на нематериални активи, напр. софтуер и др. Максимален размер на финансовата помощ: за стратегия за ВОМР до 1 500 000 евро, а за проекти към стратегията за ВОМР – до 200 000евро.