Модернизация на консервно предприятие
Източник на финансиране: Програма за развитие на селските райони
Финансови параметри: одобрен бюджет: 3 882 758 лв., размер на финансирането: 1 941 379 лв.
Резюме:
Инвестицията включва ново високотехнологично оборудване за производството на плодови консерви във второто по големина предприятие за производство на компоти в България. Проектът внедрява най–модерна технология за пастьоризация, пълнене, вътрешен транспорт, затваряне, опаковане на компоти от праскови, кайсии, череши, вишни и др. Модернизират се системите за контрол на теглото, лабораторното оборудване. Извършва се преустройство на котелна централа и се изграждат нови складови площи. Проектът е всеобхватен и сложен, но постига значително увеличаване на производствения капацитет на предприятието с паралелно повишаване на качеството и безопасността на продукцията. Инвестицията допринася за утвърждаването на фирмата като водещ български износител на плодови консерви.
Разширение на млекопреработвателно предприятие и изграждане на пречиствателна станция
Източник на финансиране: Програма за развитие на селските райони
Финансови параметри: одобрен бюджет: 3 137 371 лв., размер на финансирането: 1 568 685 лв.
Резюме:
Проектът включва реконструкция на съществуваща мандра със значително разширение на производствените площи и закупуване на цялостно технологично оборудване за производство на нови млечни продукти. Инвестицията включва изграждане и оборудване на парокотелно помещение, както и проектиране, строителство и оборудване на високотехнологична пречиствателна станция за отпадни и промишлени води. Резултатите от проекта са съществено разширение на производствената гама, постигане на значителна енергийна и ресурсна ефективност и достъп до нови пазари.
Закупуване на производственото оборудване и специализиран софтуер
Източник на финансиране: ОП „Иновации и конкурентоспособност“ 2014 – 2020 г.
Финансови параметри: одобрен бюджет: 395 072 лв., размер на финансирането: 276 550 лв.
Резюме:
Инвестиционният проект цели закупуването на ново оборудване за прецизно производство на машини с акцент мехатроника. Закупуват се високотехнологични дигитални стругове, фрези и други машини за металообработване. Проектът включва и внедряване на специализиран софтуер за предоставяне на комплексни услуги по проектиране и производство на индивидуални технологични линии. В хода на изпълнението му успешно са защитени и одобрени генерални промени в инвестицията в интерес на променената стратегия на клиента. Успешно са проведени всички процедури за избор на изпълнител. Чрез проекта инвеститорът подобрява значително експортния си потенциал, а инвестициите в максимална степан отговарят на текущата пазарна ситуация.
Инвестиции в биологично земеделско стопанство
Източник на финансиране: Програма за развитие на селските райони
Финансови параметри: одобрен бюджет: 2 756 466 лв., размер на финансирането: 1 929 526 лв.
Резюме:
Проектът включва създаване на нови трайни насаждения от боровинки и изграждане на иновативна система за слънцезащита и предпазване на насажденията от градушка, дъжд и насекоми на съществуващи и нови ягодоплодни култури - малини и къпини. Предвижда се закупуването на земеделска техника, монтирането на система за охрана и агро-метеорологични станции. Проектът е одобрен за максимален интензитет на финансовата помощ от 70%, като е защитена иновативна технология за създаване на интензивни биологични насаждения част, от които ще се отглеждат в най-съвременни защитни полиетиленови тунели.
Реконструкция на оранжериен блок
Източник на финансиране: Програма за развитие на селските райони
Финансови параметри: одобрен бюджет: 2 933 412 лв., размер на финансирането: 1 760 047 лв.
Резюме:
Инвестицията включва строително-ремонтни дейности за реконструкция на 30 дка стара стоманено-стъклена оранжерия, закупуване на система за капково напояване, въвеждане на система за мъглуване и контрол на климата, основно реновиране на отоплителна инсталация, предпроектни разходи и др. Проектът получи максимален интензитет на безвъзмездната финансова помощ като благодарение на финансовото подпомагане инвеститорът вече може да произвежда рентабилно оранжерийни зеленчуци в големи количества и с отлични вкусови качества.
Модернизация на предприятие за преработка на семена
Източник на финансиране: Програма за развитие на селските райони
Финансови параметри: одобрен бюджет: 1 802 724 лв., размер на финансирането: 901 362 лв.
Резюме:
Инвестиционният проект цели постигането на изключително високо качество при почистването на семена и увеличаване на капацитета на дружеството за преработка на биологична продукция. Проектът включва най-съвременни линии за фино и грубо почистване, машини за пакетиране на готовата продукция и оборудване за подпомагане на товаро - разтоварната дейност. Предвижда се и строителството на нов цех за преработка на семената. Висококачествената продукция е предназначена предимно за износ.
Създаване на трайни насаждения и покупка на земеделска техника
Източник на финансиране: Програма за развитие на селските райони
Финансови параметри: одобрен бюджет: 331 248 лв., размер на финансирането: 198 749 лв.
Резюме:
Чрез проекта се финансира създаването на нови 230 дка насаждения от биологично отглеждана лавандула и закупуването на най-необходимата за земеделското стопанство специализирана селскостопанска техника като универсална машина за култивиране, ремарке за разхвърляне на оборски тор, машина за косене на лавандулата и др.
Инвестиции в яйцевъдно стопанство
Източник на финансиране: Програма за развитие на селските райони
Финансови параметри: одобрен бюджет: 1 955 038,35 лв., размер на финансирането: 977 519,18 лв.
Резюме:
Целта на проекта е повишаване на конкурентоспособността и ефективността в животновъдната дейност на дружеството чрез подобряване на условията за отглеждане на кокошки-носачки. Обновява се част от сградния фонд и се закупува комплексно технологично оборудване. Избран е водещ европейски производител на волиерни системи, комплектовани с най-ефективни решения за хранене, осветление, събиране на яйца, почистване на тор, съхранение и подаване на фуража, вентилация и охлаждане.
Модернизация на предприятие за преработка на зеленчуци
Източник на финансиране: Програма за развитие на селските райони
Финансови параметри: одобрен бюджет: 579 395.00 лв., размер на финансирането: 289 697.50 лв.
Резюме:
Проектът включва покупка на ново оборудване за производство на консерви от зеленчуци, отгледани в собствени градини в плодородната Тракийска низина. Преработвателното предприятие произвежда над двадесет вида консерви, съобразени със специфичните изисквания на пицарии и ресторанти. По проекта се закупуват високотехнологични машини за измиване, пълнене, етикетиране и опаковане на продукцията. Подобрят се технологичните процеси като се автоматизират редица операции, повишава се качеството и безопасността на храните и се осигурява допълнителна заетост в селски район.
Оборотни средства за преодоляване на последствията от COVID19
Източник на финансиране: Оперативна програма иновации и конкурентоспособност 2014-2020г. и ПРСР 2014-2020г.
Финансови параметри: 100% финансова помощ в размер до 10 000 лв. за малки предприятия и до 150 000 лв. за средни.
Резюме:
В извънредната ситуация, породена от пандемията COVID 19, Франч ЕООД консултира, подготви и отчете десетки проектни заявления за безвъзмездна помощ по процедури от ОПИК, осигуряващи 100% финансиране за оборотни средства за българските малки и средни предприятия. В първите часове на безпрецедентния прием по първата подобна процедура, когато на всеки 2,5 секунди се подаваше проектно предложение в ИСУН2020, ФРАНЧ ЕООД успя да входира приоритетно десетки проекти, така че клиентите ни да получат максимално бързо нужните им финансови средства. Бяха субсидирани разходи за суровини и материали, влагани в готовата продукция или услуги, постоянни разходи като наеми, счетоводно обслужване, разходи за персонал и др. Подпомогнати бяха фирми от най-разнообразни сектори: различни видове производства - на машини, метални конструкции, на пещи и горилни камери, на дървени изделия, на тестени закуски и др.
В сферата на услугите имаме клиенти, които извършват строително монтажни дейности, транспортни услуги, финансови и IT консултации, спортни центрове, операторски услуги и дейности по филмопроизводство, малки и големи хотелиери. Подкрепени бяха и търговски обекти и заведения. Нашите постоянни клиенти от сектор земеделие и хранително-вкусова промишленост консултирахме безвъзмездно за получаване на субсидии по мярка 21 „Извънредно временно подпомагане за земеделските стопани и малки и средни предприятия, които са особено засегнати от кризата, предизвикана от COVID-19“ от Програмата за развитие на селските райони за периода 2014 – 2020г. Клиентите ни от този сектор, вече реализирали успешни инвестиционни проекти съвместно с ФРАНЧ ЕООД, въпреки кризата не отчетоха сериозен спад в приходите си и бяха компенсирани макар и с по-малко средства за допълнителните разходи, свързани с осигуряване на дезинфекция и безопасна среда на база зает персонал.
Иновативна система за взимане на решения при полски култури и консервационно земеделие
Източник на финансиране: Програма за развитие на селските райони 2014-2020г.
Финансови параметри: 843 525,19 лв. общи разходи, от които 842 304,75 лв. финансова помощ
Резюме:
Проектът е сред първите одобрени по новата за България подмярка 16.1 „Подкрепа за сформиране и функциониране на оперативни групи в рамките на ЕПИ“ по мярка 16 „Сътрудничество“. Въпреки сложните условия за кандидатстване, сред 50-те подадени проекта, от които до одобрено финансиране достигнаха едва половината, ФРАНЧ ЕООД успешно координира и консултира екип от водещ университет в областта на земеделието – „Аграрен университет Пловдив“ и осем големи стопанства от сектор зърнопроизводство от различни региони на страната, които сформираха Оперативна група.
Иновативните фермери заедно с представители на аграрната наука си поставят за цел чрез четири основни групи експерименти в рамките на три стопански години да разработят нов организационен метод : Иновационна система за вземане на решения при консервационно земеделие с цел висока ефективност и подобряване на почвеното здраве. Ще се разработи научнообосновано и статистически доказано сравнение между основни видове обработки на почвата като оран/дисковане, нулева обработка, минимални обработки и ивична обработка с отчитане ефекта на комбинации от различни междинни култури и почвени микроорганизми. Очакваните ползи са повишаване на ефективността, конкурентоспособността и подобряване на икономическото състояние не само на участващите в проекта фермери. Успешното реализиране на проекта ще има мултиплициращ ефект върху сектор зърнопроизводство в България чрез широко разпространение на резултатите.