Модернизация на консервно предприятие
Източник на финансиране: Програма за развитие на селските райони
Финансови параметри: одобрен бюджет: 3 882 758 лв., размер на финансирането: 1 941 379 лв.
Резюме:
Инвестицията включва ново високотехнологично оборудване за производството на плодови консерви във второто по големина предприятие за производство на компоти в България. Проектът внедрява най–модерна технология за пастьоризация, пълнене, вътрешен транспорт, затваряне, опаковане на компоти от праскови, кайсии, череши, вишни и др. Модернизират се системите за контрол на теглото, лабораторното оборудване. Извършва се преустройство на котелна централа и се изграждат нови складови площи. Проектът е всеобхватен и сложен, но постига значително увеличаване на производствения капацитет на предприятието с паралелно повишаване на качеството и безопасността на продукцията. Инвестицията допринася за утвърждаването на фирмата като водещ български износител на плодови консерви.
Разширение на млекопреработвателно предприятие и изграждане на пречиствателна станция
Източник на финансиране: Програма за развитие на селските райони
Финансови параметри: одобрен бюджет: 3 137 371 лв., размер на финансирането: 1 568 685 лв.
Резюме:
Проектът включва реконструкция на съществуваща мандра със значително разширение на производствените площи и закупуване на цялостно технологично оборудване за производство на нови млечни продукти. Инвестицията включва изграждане и оборудване на парокотелно помещение, както и проектиране, строителство и оборудване на високотехнологична пречиствателна станция за отпадни и промишлени води. Резултатите от проекта са съществено разширение на производствената гама, постигане на значителна енергийна и ресурсна ефективност и достъп до нови пазари.
Закупуване на производственото оборудване и специализиран софтуер
Източник на финансиране: ОП „Иновации и конкурентоспособност“ 2014 – 2020 г.
Финансови параметри: одобрен бюджет: 395 072 лв., размер на финансирането: 276 550 лв.
Резюме:
Инвестиционният проект цели закупуването на ново оборудване за прецизно производство на машини с акцент мехатроника. Закупуват се високотехнологични дигитални стругове, фрези и други машини за металообработване. Проектът включва и внедряване на специализиран софтуер за предоставяне на комплексни услуги по проектиране и производство на индивидуални технологични линии. В хода на изпълнението му успешно са защитени и одобрени генерални промени в инвестицията в интерес на променената стратегия на клиента. Успешно са проведени всички процедури за избор на изпълнител. Чрез проекта инвеститорът подобрява значително експортния си потенциал, а инвестициите в максимална степан отговарят на текущата пазарна ситуация.
Инвестиции в биологично земеделско стопанство
Източник на финансиране: Програма за развитие на селските райони
Финансови параметри: одобрен бюджет: 2 756 466 лв., размер на финансирането: 1 929 526 лв.
Резюме:
Проектът включва създаване на нови трайни насаждения от боровинки и изграждане на иновативна система за слънцезащита и предпазване на насажденията от градушка, дъжд и насекоми на съществуващи и нови ягодоплодни култури - малини и къпини. Предвижда се закупуването на земеделска техника, монтирането на система за охрана и агро-метеорологични станции. Проектът е одобрен за максимален интензитет на финансовата помощ от 70%, като е защитена иновативна технология за създаване на интензивни биологични насаждения част, от които ще се отглеждат в най-съвременни защитни полиетиленови тунели.
Реконструкция на оранжериен блок
Източник на финансиране: Програма за развитие на селските райони
Финансови параметри: одобрен бюджет: 2 933 412 лв., размер на финансирането: 1 760 047 лв.
Резюме:
Инвестицията включва строително-ремонтни дейности за реконструкция на 30 дка стара стоманено-стъклена оранжерия, закупуване на система за капково напояване, въвеждане на система за мъглуване и контрол на климата, основно реновиране на отоплителна инсталация, предпроектни разходи и др. Проектът получи максимален интензитет на безвъзмездната финансова помощ като благодарение на финансовото подпомагане инвеститорът вече може да произвежда рентабилно оранжерийни зеленчуци в големи количества и с отлични вкусови качества.
Модернизация на предприятие за преработка на семена
Източник на финансиране: Програма за развитие на селските райони
Финансови параметри: одобрен бюджет: 1 802 724 лв., размер на финансирането: 901 362 лв.
Резюме:
Инвестиционният проект цели постигането на изключително високо качество при почистването на семена и увеличаване на капацитета на дружеството за преработка на биологична продукция. Проектът включва най-съвременни линии за фино и грубо почистване, машини за пакетиране на готовата продукция и оборудване за подпомагане на товаро - разтоварната дейност. Предвижда се и строителството на нов цех за преработка на семената. Висококачествената продукция е предназначена предимно за износ.
Създаване на трайни насаждения и покупка на земеделска техника
Източник на финансиране: Програма за развитие на селските райони
Финансови параметри: одобрен бюджет: 331 248 лв., размер на финансирането: 198 749 лв.
Резюме:
Чрез проекта се финансира създаването на нови 230 дка насаждения от биологично отглеждана лавандула и закупуването на най-необходимата за земеделското стопанство специализирана селскостопанска техника като универсална машина за култивиране, ремарке за разхвърляне на оборски тор, машина за косене на лавандулата и др.
Инвестиции в яйцевъдно стопанство
Източник на финансиране: Програма за развитие на селските райони
Финансови параметри: одобрен бюджет: 1 955 038,35 лв., размер на финансирането: 977 519,18 лв.
Резюме:
Целта на проекта е повишаване на конкурентоспособността и ефективността в животновъдната дейност на дружеството чрез подобряване на условията за отглеждане на кокошки-носачки. Обновява се част от сградния фонд и се закупува комплексно технологично оборудване. Избран е водещ европейски производител на волиерни системи, комплектовани с най-ефективни решения за хранене, осветление, събиране на яйца, почистване на тор, съхранение и подаване на фуража, вентилация и охлаждане.
Модернизация на предприятие за преработка на зеленчуци
Източник на финансиране: Програма за развитие на селските райони
Финансови параметри: одобрен бюджет: 579 395.00 лв., размер на финансирането: 289 697.50 лв.
Резюме:
Проектът включва покупка на ново оборудване за производство на консерви от зеленчуци, отгледани в собствени градини в плодородната Тракийска низина. Преработвателното предприятие произвежда над двадесет вида консерви, съобразени със специфичните изисквания на пицарии и ресторанти. По проекта се закупуват високотехнологични машини за измиване, пълнене, етикетиране и опаковане на продукцията. Подобрят се технологичните процеси като се автоматизират редица операции, повишава се качеството и безопасността на храните и се осигурява допълнителна заетост в селски район.
Оборотни средства за преодоляване на последствията от COVID19
Източник на финансиране: Оперативна програма иновации и конкурентоспособност 2014-2020г. и ПРСР 2014-2020г.
Финансови параметри: 100% финансова помощ в размер до 10 000 лв. за малки предприятия и до 150 000 лв. за средни.
Резюме:
В извънредната ситуация, породена от пандемията COVID 19, Франч ЕООД консултира, подготви и отчете десетки проектни заявления за безвъзмездна помощ по процедури от ОПИК, осигуряващи 100% финансиране за оборотни средства за българските малки и средни предприятия. В първите часове на безпрецедентния прием по първата подобна процедура, когато на всеки 2,5 секунди се подаваше проектно предложение в ИСУН2020, ФРАНЧ ЕООД успя да входира приоритетно десетки проекти, така че клиентите ни да получат максимално бързо нужните им финансови средства. Бяха субсидирани разходи за суровини и материали, влагани в готовата продукция или услуги, постоянни разходи като наеми, счетоводно обслужване, разходи за персонал и др. Подпомогнати бяха фирми от най-разнообразни сектори: различни видове производства - на машини, метални конструкции, на пещи и горилни камери, на дървени изделия, на тестени закуски и др.
В сферата на услугите имаме клиенти, които извършват строително монтажни дейности, транспортни услуги, финансови и IT консултации, спортни центрове, операторски услуги и дейности по филмопроизводство, малки и големи хотелиери. Подкрепени бяха и търговски обекти и заведения. Нашите постоянни клиенти от сектор земеделие и хранително-вкусова промишленост консултирахме безвъзмездно за получаване на субсидии по мярка 21 „Извънредно временно подпомагане за земеделските стопани и малки и средни предприятия, които са особено засегнати от кризата, предизвикана от COVID-19“ от Програмата за развитие на селските райони за периода 2014 – 2020г. Клиентите ни от този сектор, вече реализирали успешни инвестиционни проекти съвместно с ФРАНЧ ЕООД, въпреки кризата не отчетоха сериозен спад в приходите си и бяха компенсирани макар и с по-малко средства за допълнителните разходи, свързани с осигуряване на дезинфекция и безопасна среда на база зает персонал.
Иновативна система за взимане на решения при полски култури и консервационно земеделие
Източник на финансиране: Програма за развитие на селските райони 2014-2020г.
Финансови параметри: 843 525,19 лв. общи разходи, от които 842 304,75 лв. финансова помощ
Резюме:
Проектът е сред първите одобрени по новата за България подмярка 16.1 „Подкрепа за сформиране и функциониране на оперативни групи в рамките на ЕПИ“ по мярка 16 „Сътрудничество“. Въпреки сложните условия за кандидатстване, сред 50-те подадени проекта, от които до одобрено финансиране достигнаха едва половината, ФРАНЧ ЕООД успешно координира и консултира екип от водещ университет в областта на земеделието – „Аграрен университет Пловдив“ и осем големи стопанства от сектор зърнопроизводство от различни региони на страната, които сформираха Оперативна група.
Иновативните фермери заедно с представители на аграрната наука си поставят за цел чрез четири основни групи експерименти в рамките на три стопански години да разработят нов организационен метод : Иновационна система за вземане на решения при консервационно земеделие с цел висока ефективност и подобряване на почвеното здраве. Ще се разработи научнообосновано и статистически доказано сравнение между основни видове обработки на почвата като оран/дисковане, нулева обработка, минимални обработки и ивична обработка с отчитане ефекта на комбинации от различни междинни култури и почвени микроорганизми. Очакваните ползи са повишаване на ефективността, конкурентоспособността и подобряване на икономическото състояние не само на участващите в проекта фермери. Успешното реализиране на проекта ще има мултиплициращ ефект върху сектор зърнопроизводство в България чрез широко разпространение на резултатите.
Инвестиции в биологично говедовъдно стопанство
Източник на финансиране: Програма за развитие на селските райони
Финансови параметри: 179 455,50 лв., размер на финансирането: 89 727,75 лв.
Резюме:
Проектът включва покупка на нов трактор и прикачен инвентар, чрез които ще се осигури по-добро хранене и грижи за отглежданите във фермата месодайни говеда. Стопанството е малко, собственост на млад фермер, сертифицирано като биологично и отглеждането на животните е базирано изцяло на пасищен модел, при който животните не се угояват с концентрирани фуражи, а са изцяло на зелената трева. Чрез новата земеделска техника, земеделският стопанин, който не разполага със собствена такава, ще може навреме, качествено и с по-малко разходи да извършва всички операции по отглеждане на люцерна и поддържане на пасища. Основният ефект от понижените разходи за ремонти и наем на техника, в съчетание с по-голямата бързина ще позволят увеличаване на броя на отглежданите животни и постигане на по-добри финансови резултати. Стопанството успява да реализира екологично чистото си месо изцяло чрез директни доставки към крайни клиенти, както и под формата на висококачествени и с гарантиран вкус преработени месни продукти.
Безвъзмездни средства по Временна рамка за мерки за държавна помощ - COVID 19
Източник на финансиране: Национален бюджет и ОП „Иновации и конкурентоспособност“
Финансови параметри: 100%, от 17 421лв. до 257 632 лв., в зависимост от оборота през 2019г.
Резюме:
Франч“ ЕООД успешно консултира свои клиенти от сектор туризъм - туроператори, турагенти, хотели и ресторанти, които получиха безвъзмездни средства по Временната рамка за мерки за държавна помощ в подкрепа на икономиката в условията на сегашния епидемичен взрив от COVID 19. Помощите бяха получени в рамките на няколко процедури по схеми BG-176789478-2021-01, -05,-06,-07, администрирани чрез системата СУНИ и по процедури за подкрепа чрез оборотен капитал за МСП, засегнати от временните противоепидемични мерки, администрирани от НАП. В условията на ограничени пътувания и силно занижени приходи от туризъм, получените средства бяха жизнено важни за оцеляването на част от малкия бизнес в този сектор. Със средствата се поеха основни разходи за наеми, режийни, материали, хотелско настаняване, възнаграждения и осигуровки, възстановени бяха суми към клиенти за отказани пътувания и др.
Инвестиции в дейности за подобряване на ефективността и опазване на околната среда
Източник на финансиране: Програма за развитие на селските райони
Финансови параметри: одобрен бюджет: 2 299 881,56 лв., размер на финансирането: 1 149 940,77 лв. лв.
Резюме:
Предприятие, утвърден износител и производител на етерични масла за първи път ще ползва безвъзмездни финансови средства от фондовете на ЕС с проект, включващ покупка на пречиствателна инсталация, автоматизирани системи за производство на етерични масла и лабораторно оборудване. Инвестиционното намерение на фирмата е чрез реализацията на проекта напълно да се автоматизира дестилационния процес в съществуващи дестилерии. Чрез автоматизацията ще се постигне увеличаване на производителността и прецизно регулиране на дестилационните процеси. Така ще се гарантира получаването на стандартизирано етерично масло с възможно най-високо качество. Съществен принос на новото технологично оборудване ще е, че може да се постигне максимална икономия на енергийни разходи. Ресурсната ефективност се постига основно чрез доставката на автоматизирана охладителна инсталация за кондензационния процес, използваща отпадната топлина от технологичния процес, при която се очаква икономия на природен газ в рамките на над 25% на годишна база.
Инвестиции в автоматизация и иновативна преработка на биологични продукти
Източник на финансиране: Програма за развитие на селските райони
Финансови параметри: одобрен бюджет: 4 481 478 лв., размер на финансирането: 2 240 739 лв.
Резюме:
Осигурено е безвъзмездно финансиране за строителство на нова производствена база за стерилизация на семена, нов склад, покупка на автоматизирани производствени линии и изграждане на фотоволтаични инсталации за производство на електроенергия за собствени нужди. Осъществяването на проекта ще допринесе за цялостно подобряване на дейността на кандидата. Това ще се постигне чрез въвеждането на нова технология за напълно автоматизирано стерилизиране на преработваните семена. Дружеството ще може да предложи нова гама продукти стерилизирани биологични семена като белен слънчоглед, белена спелта, белен лимец и др. Технологията за стерилизация и пастьоризация е иновативна за България и това ще е изключително конкурентно предимство на пазара на семена, където се търсят все по-здравословни храни, с гарантирани качествени показатели, в суров вид. Дружеството ще затвърди и позициите си в производството на здравословни биологични брашна, био олио и други висококачествени продукти.
Модернизация на животновъдно стопанство
Източник на финансиране: Програма за развитие на селските райони
Финансови параметри: одобрен бюджет: 253 956.32 лв., размер на финансирането: 126 978.16 лв. лв.
Резюме:
Проектното предложение включва изграждане на ограда, подобряваща биосигурността в животновъдно стопанство, в което се отглеждат овце и говеда от специализирани месодайни породи. Закупува се и линия за гранулиране на люцерна и слама. Проектът ще минимизира разходите за фураж, ще осигури по-добро изхранване на отглежданите животни и ще подобри условията за труд. Очакван резултат от реализацията на проекта ще бъде цялостно подобряване на дейността на земеделското стопанство.
Инвестиции в иновативни технологии и ВЕИ
Източник на финансиране: Програма за развитие на селските райони
Финансови параметри: одобрен бюджет: 1 565 199,61 лв., размер на финансирането: 782 599,80 лв.
Резюме:
Проектът включва покупка на технологично оборудване за калибриране, оптично сортиране, дозиране и претегляне на преработваните плодове и зеленчуци както и на машина за гриловане на слайсирани зеленчуци с цел разширение на асортимента на дружеството. Съществена част от проекта представлява инвестиция във фотоволтаична централа за производство на електроенергия за собствени нужди. Инвестиционното намерение на фирмата е чрез реализацията на проекта напълно да се автоматизират процесите на сортиране на замразените плодове и зеленчуци, както и дейностите, свързани с претегляне, дозиране и пакетиране на готовата продукцията. Чрез въвеждането в експлоатация на оборудване с интегрирани цифрови технологии и с автоматизиран контрол ще се повиши значително производителността, ще се минимизират грешките, резултат от човешкия фактор, ще се постигне безупречна чистота, безопасност и по-дълъг срок на годност на продукцията.
Технологична модернизация в предприятието
Източник на финансиране: План за възстановяване и устойчивост
Финансови параметри: одобрен бюджет: 1 304 400 лв., размер на финансирането: 652 200 лв.
Резюме:
Проектът предвижда закупуване на производствено оборудване, в което са интегрирани цифрови технологии с цел повишаване на конкурентоспособността и постигане на растеж. В процесите по производство на метални конструкции и съоръжения ще се въведат в експлоатация нови високотехнологични активи като машина за разкрой на листов материал с лазерна технология, хидравлични абкантпреса и гилотинна ножица с интегрирано компютърно цифрово управление. Чрез цифровизация на производствените процеси ще се постигне по-голяма ефективност, по-голяма производителност, увеличен капацитет и качество при по-ниски производствени разходи.
Селскостопанска сграда с помещение за персонала и административна част
Източник на финансиране: Програма за развитие на селските райони
Финансови параметри: одобрен бюджет: 1 951 465,62 лв., размер на финансирането: 975 732,80 лв.
Резюме:
Проектното предложение включва изграждане на Селскостопанска сграда с помещение за персонал и административна част в общ. Свиленград, покупка и въвеждане в експлоатация на автоматизирана линия за запечатване, измерване и маркиране на меки плодове и на друго технологично и хладилно оборудван. В рамките на проекта ще се изградят и фотоволтаични инсталации за производство на електроенергия за собствени нужди. Очакван резултат от реализацията на проекта ще бъде цялостно подобряване на дейността на земеделското стопанство чрез повишаване на неговата конкурентоспособност. Ще се осигури отличен търговски вид на готовия продукт с минимални разходи за ръчен труд. Дружеството ще може да добавя стойност към отгледаната собствена продукция, която ще е конкурентоспособна на българския и външния пазар.